KOLEKTORY SŁONECZNE

INTELIGENTNE BUDYNKI

Będąc poza domem nie potrzebujesz drogiego w utrzymaniu komfortu cieplnego. Ciężko jest też w pośpiechu zadbać, aby wyłączyć i skontrolować wszystkie domowe urządzenia ciepła, klimatyzacji, rekuperacji. System Nexo pozwala na tworzenie kompozycji ciepła czyli optymalnych dla danej sytuacji kombinacji priorytetów ogrzewania.

 

 • wyłączanie strefy grzewczej, rekuperatora, klimatyzatora po otwarciu okna lub drzwi tarasowych
 • strefowe zarządzenie ciepłem w zależności od obecności domowników (uzbrojony/rozbrojony alarm) i pory dnia (zmienne ustawienia dla strefy zależne od czasu)
 • sterowanie różnymi źródłami ciepła stosownie do parametru bezwładności cieplnej (np. bazowanie na ogrzewaniu podłogowym wspieranym chwilowym dogrzewaniem elektrycznym)
   

Traktując system Nexo jako narzędzie automatycznej regulacji wielu podsystemów grzewczych możemy zoptymalizować i oszczędzać energię zachowując przy tym wysoki komfort cieplny przy minimalnych czynnościach obsługi.
 

 

 • dopasowanie temperatury wody źródeł ciepła (pompy ciepła, piece)
 • sterowanie lamelkami żaluzji fasadowych w zależności od zapotrzebowania domu na ciepło/zacienienie (budownictwo pasywne)
 • sterowanie matami grzewczymi (np. w systemach przeciwoblodzeniowych, podgrzewanie luster)
 • sterowanie cyrkulacją ciepłej wody użytkowej

         

Czy inteligentny dom się opłaca?

 

 

Zagadnienie to jest przedmiotem poważnej dyskusji inwestorów od początku powstania automatyki budynków (BA) i systemów zintegrowanego zarządzania budynkami (BMS). Jednak pytanie, ?czy się opłaca?, jest pewnym nieporozumieniem.

Od momentu pojawienia się systemów BA nigdy nie zakładano, że mają się zwrócić, a jedynie zwiększać komfort i bezpieczeństwo mieszkańców domu. Podobnie jak nie zastanawiamy się, kiedy się nam zwróci zakup telewizora LED, luksusowego wideobramofonu lub wielofunkcyjnego panelu natryskowego w łazience. To cena komfortu czy nawet luksusu, którą płaci inwestor.

Inteligentne instalacje, w skrócie II, pozwalają na pełną automatyzację przestrzeni mieszkaniowej  począwszy od zarządzania:
 

 • ogrzewaniem
 • chłodzeniem i wentylacją
 • sterowanie oświetleniem, 
 • roletami,
 • bramami i wszystkimi innymi urządzeniami silnikowymi, po bezprzewodową obsługę urządzeń przez bluetooth i GSM.
   

Automatyzacja może objąć praktycznie każdy element instalacji elektrycznej ? jednym przyciskiem można uruchomić zraszacze na ogrodzie, zamknąć rolety zewnętrzne w oknach, wyłączyć wszystkie lub wybrane urządzenia AGD w domu czy odłączyć od zasilania gniazdka np. w pokoju dziecka. To także oszczędność energii ? jak podaje firma F&F, II pozwalają na spadek kosztów ogrzewania do ok. 40%, a oświetlenia do ok. 15%.

Projekt i montaż systemu inteligentnej instalacji

 

 

Krok 1. spotkanie z inwestorem mające na celu poznanie oczekiwań klienta oraz posiadanego budżetu

Krok 2. spotkanie z architektem wnętrz w celu dopasowania wspólnej wizji

Krok 3. przygotowanie projektu, trasy okablowań i punktów elektrycznych (dot. wszystkich wybranych elementów II ? oświetlenia, gniazd, trasy przewodu magistralnego do wszystkich punktów, itp.)

Krok 4. wykonanie okablowania i montaż urządzeń

Krok 5. zaprogramowanie urządzeń i paneli ściennych

Krok 6. przeszkolenie domowników z obsługi systemu

Czy warto mieć inteligentny dom?

 

Jeśli budynek jest wyposażony w systemy:
 

 • alarmowy, 
 • klimatyzacji, 
 • ogrzewania, 
 • wentylacji, 
 • sterowania oświetleniem, 
 • roletami, 
 • żaluzjami, markizami 

 

to nie znaczy, że jest inteligentny. Inteligencja budynku polega na tym, iż wymienione systemy są zintegrowane, tzn. każdy system dysponuje informacją o każdej zmianie stanu innego systemu. Na przykład: gdy mamy opuszczone markizy i otwarte okna dachowe a czujnik wiatru wykryje, iż jest on zbyt silny informacja ta dotrze do systemu sterowania markizami i oknami, które zostaną automatycznie zamknięte.​ 

Rozróżnia się dwa rodzaje cieczowych kolektorów słonecznych

 Jednym z najistotniejszych elementów kolektora słonecznego jest absorber. Materiał 

 z którego jest zrobiony charakteryzuje się dużym współczynnikiem pochłaniania 

 promieniowania słonecznego a małym współczynnikiem emisji. 

 Ofertę swoją kierujemy do firm wykonujących technologię kuchni,  klientów indywidualnych oraz biznesowych. 

KLIMATYZATORY

KANAŁOWE

 

 

urządzenia najczęściej wybierane przez architektów z uwagi na możliwość ukrycia w przestrzeni nad sufitem podwieszanym. Dzięki możliwości połączenia z siecią kanałów wentylacyjnych klimatyzatory kanałowe dają możliwość lepszego rozprowadzenia schłodzonego powietrza w pomieszczeniu a po połączeniu z odpowiednimi nawiewnikami stwarzają lepszy komfort użytkowania z uwagi na wyeliminowanie odczucia przeciągów.

KLIMATYZATORY

OKIENNE

 

 

urządzenia stosunkowo najrzadziej stosowane z uwagi na większy poziom mocy akustycznej niż w przypadku w/w urządzeń jak również konieczność przebudowy okna.

KOLEKTORY PŁASKIE

 

 

specyfikacja

SYSTEMY WODY LODOWEJ - jest to instalacja zasilana wodą schłodzoną w źródle chłodu- czyli agregacie wody lodowej. Woda zamiast być podgrzewana jak to ma miejsce w kotłach jest schładzana do parametrów 5-10oC na zasilaniu i do 10-16oC na powrocie. Z uwagi na łatwość montażu ( przez każdego hydraulika) jest systemem bardzo popularnym i chyba najczęściej stosowanym w dzisiejszym budownictwie. Chłód z agregatu dostarczany jest do odbiorników popularnie zwanych fancoilami które mogą być montowane w obudowie lub nad sufitem podwieszanym. Z uwagi na niewielką różnicę temperatur pomiędzy zasilaniem a powrotem w systemie tym należy przewidzieć odpowiednio więcej miejsca na prowadzenie rur.

KLIMATYZATORY KASETONOWE

 

 

montaż w podwieszanych sufitach i w pomieszczeniach o dużej powierzchni. Z uwagi na lokalizację w urządzeniach tych z reguły istnieje konieczność montażu pompki skroplin która często ulega awariom co stanowi dużą wadę.

KOLEKTORY PRÓŻNIOWE (RUROWE)

 

 

specyfikacja

FILTRY Turbo Swing

 

 

filtry Turbo Swing oparte o zasadę obracającej się perforowanej tarczy - sprawność separacji wynosi nawet 100%!!! Średnio przy 8 mikronach wielkości cząstki tłuszczowej = 98%. Filtr dedykowany do odzysku ciepła oraz systemów VAV

FILTRY JCE

 

 

filtry cyklonowo cylindryczne o oznaczeniu JCE - sprawność separacji wynosi ponad 90%

FILTRY UV Combilux

 

 

filtry UV Combilux oparte na działaniu promieniowania UV - sprawność filtracji tłuszczu oraz eliminacja zapachów wyrzucanych poza budynek nawet 99% przy zapewnieniu odpowiedniego odcinka reakcji

FILTRY JFF

 

 

filtry cyklonowo cylindryczne wraz z filtrem siatkowym o oznaczeniu JFF - sprawność wynosi 98% przy 8 mikronach wielkości średniej cząstki tłuszczowej

KLIMATYZATORY

MULTI SPLIT

 

 

to układ pozwalający na podłączenie kilku jednostek wewnętrznych (ściennych, kasetonowych, podstropowych) do jednego agregatu montowanego na zewnątrz. Zakres wydajności takich rozwiązań waha się od 4 do 16kW i pozwala podłączyć nawet 8 jednostek wewnętrznych do jednej jednostki zewnętrznej.

SYSTEMY VRF

 

 

jest to obecnie najbardziej rozbudowany system klimatyzacyjny coraz częściej stosowany w nowoczesnych biurowcach z uwagi na dużo mniejsze średnice oraz możliwość zmniejszenia ilości rurociągów w stosunku do systemu multisplit. Zakres wydajności takich systemów 20kW-900kW

Jaka jest oszczędność i zalety inteligentnego budynku?

 

 

Jeśli chodzi o oszczędności, to np. poprzez wyłączanie światła zależnie od pory dnia lub poziomu oświetlenia zewnętrznego można zaoszczędzić często do 50% zużywanej dotychczas energii. W ten sposób ulega podwojeniu czas eksploatacji opraw oświetleniowych i źródeł światła, co daje znaczną dodatkową oszczędność w nakładach na konserwację.

Duże oszczędności energii można również uzyskać przez sterowanie ogrzewaniem w poszczególnych pomieszczeniach. Dzięki temu uwzględniamy nie tylko obniżenie kosztów, ale i indywidualne potrzeby użytkowników. Bierzemy pod uwagę funkcje pomieszczeń i czas ich wykorzystania. Innej temperatury wymagamy w pokoju dziecięcym, a innej w kuchni lub łazience.

Systemy te umożliwiają nam również sterowanie ogrzewaniem, wentylacją czy klimatyzacją z dowolnego miejsca na ziemi poprzez komunikację internetową. 

Będąc poza domem możemy np. w telefonie ustawić sobie parametry ogrzewania , możemy sprawdzić czy działa ogrzewanie itd.

Niektóre pokoje takie jak sypialnia, gabinet czy salon wykorzystywane są tylko w określonych porach dnia. Nie ma więc potrzeby utrzymywania w nich jednolitej temperatury przez całą dobę. W typowej instalacji powstają więc straty energii wynikające ze zbędnego ogrzewania pomieszczeń. Wyeliminowanie tych strat pozwala zaoszczędzić ponad 30% wydatków na energię cieplną. Są to tylko dwa elementy oszczędności spośród wielu, jakie daje nam instalacja inteligentna.

Jaki rodzaj pompy będzie dla nas najlepszy?

 

 

Zazwyczaj wybieramy pompę typu powietrze-woda. Ten typ instalacji jest bowiem najtańszy. Jednocześnie pozwala na pełne ogrzanie domu i niezbędnej do codziennych czynności wody.

Istnieją także pompy ciepła, które pobierają ciepło z gruntu. Niestety instalacje te mimo, że bardzo wydajne to wciąż pozostają zbyt drogie, by rzeczywiście można je było swobodnie instalować w każdym domu. 

Wreszcie kolejnym stosowanym rodzajem pompy jest typ woda-woda. Energia czerpana jest tutaj oczywiście z wody gruntowej. Ze względu jednak na konieczność wykonania odwiertów, do tego by instalacja mogła w pełni działać jej montaż zaleca się szczególnie podczas budowy domu, nie natomiast w domach gotowych.

Pompy ciepła mają jeden ogromny plus, nie wymagają od właścicieli domów posiadania osobnego pomieszczenia - kotłowni. Co więcej, wyglądają bardzo nowocześnie i designersko. Przez co mogą zostać zainstalowane nawet w korytarzu.

 Porozmawiajmy o szczegółach Twojego zlecenia. 

 Przeanalizujmy wspólnie problem i znajdźmy najlepsze rozwiązanie. 

 Skontaktuj się z nami w najwygodniejszy dla Ciebie sposób lub 

 prześlij zapytanie ofertowe. 

PRZEŚLIJ ZAPYTANIE OFERTOWE

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

ZAPYTANIE OFERTOWE

 

 

 

 

sekretariat@wesolo​​​​​​​wski.org.pl

Tel.    +48 603 890 300

Szybki kontakt:

Dział realizacji i serwisu 

 

Wesołowski sp. z o.o.

ul. Dożynkowa 15/1U

52-311 Wrocław    

 

NIP:8992738752  |  KRS:0000434484

Dział projektowy

 

Wesołowski sp. z o.o sp.k

Ul.Dożynkowa 15/1U

52-311 Wrocław   

 

NIP:8992745456  |  KRS:0000468005

Projekt i realizacja SPECTRUM MARKETING | 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone

 

sekretariat@wesolowski.org.pl

 

 

Kontakt alarmowy do serwisu:

 

Tel.    +48 798 919 920

 

serwis@wesolowski.org.pl